Gündem
2018-04-21 01:14:50 ( 2493 izlenme )

ABD'DEN HAMLE... "HİPERSONİK"

Amerikan basını, ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) uçak üreticisi Lockheed Martin’le hipersonik seyir füzesinin prototipinin geliştirilmesi için kontrat imzaladığını yazdı.

928 MİLYON DOLAR TAHSİS EDİLECEK


Defense News sitesinin haberine göre geliştirilecek olan yeni füze, ABD Hava Kuvvetleri’ne ait uçaklarda kullanılacak. Haberde ayrıca Pentagon’un bu amaçla Lockheed Martin’e 928 milyon dolar tahsis etmeye hazır olduğu ifade edildi. Kontrattaki süreler hakkındaysa herhangi bir bilgi verilmedi.

İLK PROTOTİP 2023 YILINDA...

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Ann Stefanik, söz konusu projenin Pentagon’un hipersonik silah geliştirmeye yönelik 2 girişiminden biri olduğunu söyledi. 

İkinci bir programsa, ABD Hava Kuvvetleri’nin, Gelişmiş Savunma Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) ile birlikte çalıştığı ortak hipersonik silah projesi. Bu program çerçevesinde hipersonik silahın ilk prototipinin 2023 yılına kadar geliştirilmesi gerekiyor.

RUS SİLAHLARI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 1 Mart’ta yaptığı Federal Meclis konuşmasında dünyada benzeri bulunmayan en yeni Rus silahlara geniş yer vermişti.

Rus lider, Sarmat, Burevestnik ve Kinjal füze sistemlerinin yanı sıra, atmosferin yoğun katmanlarında 20 mach hızla binlerce kilometre uçarak kıtalar arası mesafeleri kat edebilen Avangard adlı hipersonik füze sisteminin başarıyla geliştirildiğini de ifade etmişti.

Kaynak: sputnik

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ